Preverite, kako z ustreznimi rešitvami zmanjšate hrup, ki prihaja iz okolice ali notranjosti stavbe.
Ste kdaj pomislili, kako hrup vpliva na vaše vsakdanje življenje? Hrup v bivalnem okolju je lahko prava nadloga, ki vpliva na vaše počutje in celo na zdravje. Višji krvni tlak, slabša koncentracija, motnje spanca in stres so le nekateri od negativnih učinkov hrupa. Dolgoročne posledice pa vključujejo resne zdravstvene težave in psihične obremenitve. Toda ne skrbite. Za vas razkrivamo, kako zmanjšati hrup v vašem domu in ustvariti mirno ter sproščeno bivalno okolje.
Kdaj govorimo o hrupu
Po definiciji je hrup vsak zvok, ki vzbuja nemir, moti človeka pri delu ali drugih dejavnostih in počitku ter lahko škoduje njegovemu počutju in zdravju. Da bi preprečili škodljivo delovanje hrupa v bivalnem okolju, je treba upoštevati vse možne vire, kot so:
– zunanji hrup (promet, delovni stroji, industrijski objekti v bližini, vremenski pojavi …);
– hrup iz drugih prostorov v stavbi, ki prehaja kot zvočno valovanje po zraku;
– udarni hrup nižjih frekvenc, ki se kot vibracije prenaša preko konstrukcije (medetažne konstrukcije, stene …);
– hrup obratovalne opreme v stavbi (aparati in stroji, vgrajene naprave …) in
– odmevni hrup.
Veliko bolj kot hrup, ki ga povzročamo sami, nas motijo koraki v nadstropju nad nami, otroška igra z žogo, premikanje stolov, padci jedilnega pribora in ropot krožnikov. Sosedje pod vami imajo podobne težave, kot vi.
Kako ustaviti hrup, ki prihaja od zunaj
Vas moti hrup, ki prihaja iz ulice ali sosednjih hiš? Zaščito pred zunanjim hrupom zagotavlja predvsem zunanja ločilna konstrukcija vašega doma. Sem spadajo zunanje stene s fasadno oblogo, okna in vrata, panoramske stene, omarice senčil, prezračevalne odprtine ter streha. Toda pa še ni vse. Pomembni so tudi ukrepi, s katerimi omejujemo širjenje hrupa od vira do stavbe, kot so protihrupne ograje ali zasaditev grmovnic. S pravimi rešitvami lahko vaš dom postane oaza miru, kjer boste lahko uživali v tišini in sproščenosti.
S čim omejiti prehajanje hrupa po stavbi
Ključ do tišjega doma so ločilne konstrukcije in elementi, kot so medetažne plošče, stene in vrata. Pri prehodu hrupa se del zvočnih valov odbije, nekaj se jih absorbira, preostanek pa se širi naprej po zraku. Najbolj kritične so odprtine, zato je nujno akustično obdelati tudi relativno majhne preboje za inštalacije, pripire vrat, ključavnice in podobno. Boljšo zvočno izolacijo zagotavljajo večje površinske mase ločilnih elementov in večslojna sestava iz materialov z različno lastno frekvenco, saj s tem preprečimo pojav resonance. S temi ukrepi lahko zmanjšamo prehajanje hrupa in uživamo več miru.
Ukrepi proti širjenju udarnega hrupa
Udarni hrup, ki nastaja zaradi hoje, premikanja ali padanja predmetov na tla, se običajno širi preko medetažnih konstrukcij. Najbolj učinkovito je ukrepati na mestu nastanka in preprečiti širjenje na nosilno konstrukcijo. Pomemben dejavnik je izbira talne obloge, vendar največ prispeva pravilna izvedba sestave tlaka – najpogosteje po sistemu t. i. plavajočega poda ali plavajočega estriha. To je enostavna, učinkovita in cenovno ugodna zaščita pred udarnim zvokom.
Betonski estrih plava na izolaciji in je v prečni smeri ločen od sten. V tem sistemu stiropor opravlja dve pomembni vlogi: je odličen toplotni izolator in učinkovito duši udarni zvok. Mehansko obdelane (elastificirane) stiroporne plošče EPS SILENT T650 oz. EPS SILENT T1000 ali FOLIJA EPS SILENT 11, ki so vgrajene pod estrih (nad ali pod osnovno toplotno izolacijo), omejijo prenos udarnega zvoka na medetažno ploščo, robni trak STIROTRAK pa preprečuje prehod udarnega zvoka na stene. S temi rešitvami boste zmanjšali udarni hrup in izboljšali kakovost bivanja v vašem domu.
Kako zmanjšati hrup zaradi naprav
Hrup obratovalne opreme se širi delno po zraku, delno pa kot strukturni hrup po konstrukcijah (stenah, stropih) in cevnih inštalacijah. Širjenje hrupa po zraku lahko omejimo z nameščanjem absorpcijskih oblog na stene prostora, kjer naprava obratuje (npr. akustične plošče DRVOLIT AKUSTIK), ali z uporabo protihrupne kabine. Za omejevanje strukturnega hrupa je najučinkovitejša proti-vibracijska postavitev naprave, elastična izvedba spojev naprav s cevovodi ter elastično vpenjanje le-teh. Pomembno je tudi, da imajo elementi ločilne konstrukcije veliko površinsko maso in večslojno sestavo, saj to pomaga preprečiti širjenje hrupa. Z upoštevanjem teh ukrepov lahko znatno zmanjšate hrup zaradi naprav in opreme, kar bo dobro delo vam in vsem, ki stanujete pod isto streho.