Tehnična podpora

Kontaktirajte nas in odgovorili bomo na vaša vprašanja.

POTREBUJETE POMOČ STROKOVNJAKA?

PROJEKTANTI/ ARHITEKTI/ APLIKATIVNE REŠITVE

+386 (0)41 544 610 janez.straziscar@fragmat.si

+386 (0)41 223 484 benjamin.krajnc@fragmat.si

 

VAŠA VPRAŠANJA LAHKO POŠLJETE TUDI NA E-MAIL:

tehn.info@fragmat.si

Novice // Ustavite radon in zaščitite dom pred plinom, ki ogroža zdravje

Ustavite radon in zaščitite dom pred plinom, ki ogroža zdravje

Odkrijte, zakaj je zaščita pred radonom pomembna in kako vam pri tem priskoči na pomoč naša sistemska rešitev Hidroproof radon.

Plin radon je neviden in brez vonja, a naše zdravje resno ogroža, saj lahko povzroči pljučnega raka. Zaščita doma pred tem nevarnim plinom je ključna za zagotavljanje varnega in zdravega bivalnega okolja. Ena od učinkovitih rešitev za zaščito pred radonom je sistemska rešitev Fragmat Hidroproof radon, predstavljamo pa tudi ukrepe, ki pripomorejo k manjši koncentraciji radona v vašem domu.

Kaj je radon in kje se nahaja

Ste vedeli, da je radon, radioaktiven žlahtni plin, prisoten skoraj povsod? Radon nastaja iz radija v razpadnem nizu urana, ki je zelo razširjen element v zemeljski skorji. Ta nevidni plin, brez barve, vonja in okusa, potuje iz tal proti površini in se pogosto zadržuje v zaprtih prostorih, kot so kraške jame, rudniki, kleti in slabo prezračevani prostori.

Zakaj je radon škodljiv

Čeprav radon sam po sebi ne predstavlja nevarnosti, so škodljivi radioaktivni izotopi, ki nastanejo, ko radon razpade, kar je povsem naraven proces. Izotopi polonija, bizmuta in svinca se pri vdihavanju usedajo na stene dihalnih poti in ko razpadajo, nastajajo alfa delci, ki poškodujejo tkivo dihal in lahko povzročijo pljučnega raka. Zato je izjemno pomembno, da poskrbimo za zaščito naših domov, saj lahko s pravilnimi ukrepi zmanjšamo izpostavljenost.

Kako radon vstopa v vaš dom

Radon prehaja skozi razpoke in netesne stike v stavbnih sklopih, ki so v stiku s terenom. A zakaj se radon sploh premika proti notranjosti stavbe? Odgovor leži v zračnem tlaku. Nižji zračni tlak v notranjosti stavbe, ki nastane zaradi ogrevanja (toplejši zrak je namreč redkejši) in nepravilnega prezračevanja (ko sesamo iztrošeni zrak, ne da bi dovajali svežega od zunaj), pospešuje vstopanje radona. Njegovo koncentracijo še povečujejo zrakotesna okna in vrata, saj onemogočajo naravno prezračevanje. Ta problem je še posebej izrazit pozimi, ko so temperaturne razlike največje in običajno premalo zračimo.

Vpliv sestave tal pod stavbo

Izpostavljenost radonu ni enaka po vsej Sloveniji. Glina v zemlji predstavlja nepropustno plast, skozi katero radon težko prehaja, zato so koncentracije na teh območjih nizke. V južnem delu Slovenije, na kraškem svetu in ob močnejših tektonskih prelomnicah, kot so idrijski in predjamski ter savski prelom, pa so koncentracije najvišje. Tudi pihanje vetra, ki lokalno znižuje zračni tlak, lahko vpliva na povečan vlek radona iz tal. Za območje, kjer živite, lahko izpostavljenost radonu preverite na radonskem zemljevidu Slovenije: https://www.gov.si/teme/zmanjsevanje-izpostavljenosti-radonu/

Ukrepi za zmanjšanje radona v vašem domu

Učinkovito prezračevanje in pravilna zatesnitev so ključni za zmanjšanje tveganja, ki ga radon predstavlja v vašem domu. Raven radona pa lahko znižujemo na različne načine.

  • Naravno prezračevanje prostorov je delno učinkovito, saj se po prenehanju zračenja koncentracija radona hitro ponovno dvigne.
  • Druga možnost je ustvarjanje nadtlaka v prostorih z ventilatorskim vpihovanjem zraka v stavbo. Ta metoda je učinkovita ob dobrem tesnjenju stavbnega ovoja nad nivojem terena, vendar ne dopušča dolgotrajnega odpiranja oken in vrat ter lahko povzroči prenizko vlažnost