Tehnična podpora

Kontaktirajte nas in odgovorili bomo na vaša vprašanja.

POTREBUJETE POMOČ STROKOVNJAKA?

PROJEKTANTI/ ARHITEKTI/ APLIKATIVNE REŠITVE

+386 (0)41 544 610 janez.straziscar@fragmat.si

+386 (0)41 223 484 benjamin.krajnc@fragmat.si

 

VAŠA VPRAŠANJA LAHKO POŠLJETE TUDI NA E-MAIL:

tehn.info@fragmat.si

Novice // Trajno uredite zeleno ravno streho s sistemom DUO PLUS

Trajno uredite zeleno ravno streho s sistemom DUO PLUS

Preverite, s katerimi materiali je ureditev zelene ravne strehe tako učinkovita kot tudi trajnostna.

Zelene ravne strehe niso le estetski dodatek, ampak trajnostna rešitev, ki izboljša kakovost bivanja in vrača naravi zasedene površine. Spoznajte, kako zelena streha s sistemom Duo Plus iz Fragmata zadržuje vodo, ščiti vašo stavbo pred vremenskimi vplivi in zmanjšuje raven hrupa, hkrati pa prispeva k okoljski trajnosti in daljši življenjski dobi strehe.

Prednosti zelene strehe

Z zelenimi strehami vračamo naravi površine, ki jih zasedajo naša bivališča in poslovni prostori. Seveda pa je zelenje na strehi veliko več kot le nadomestna zelenica, saj ima številne prednosti.

– Zadržuje padavinsko vodo in s tem razbremenjuje meteorno kanalizacijo.

– Ščiti vitalne dele strehe pred ekstremnimi vremenskimi pojavi in UV sevanjem.

– Preprečuje hitre temperaturne spremembe, ki so glavni vzrok za staranje materialov.

– Povečuje fazni zamik pri prehodu toplote.

– Zmanjšuje raven hrupa in veže prašne delce iz okolice.

Ozelenitve so lahko različne

Za ozelenitev streh lahko izberete različne vrste rastlinja, kar pa seveda vpliva na ureditev rastne podlage oz. pripravo substrata ustrezne debeline.

Pri ekstenzivni ozelenitvi je debelina rastne podlage sicer majhna, nasutje prodca je potrebno kot obtežba zaradi delovanja vetra. Ozelenitev je sestavljena iz manj zahtevnega rastja, kot so sedumi, homulice, hermelike in netreski, ki za svojo rast ne potrebujejo veliko vode, tanka rastna podlaga pa preprečuje razraščanje drugih rastlin.

 

Intenzivne ozelenitve za uspevanje potrebujejo približno 30 cm humusne podlage ali več, poleg trav pa vključujejo tudi večje rastline kot so grmovnice in manjša drevesa.

Ureditev bitumenske hidroizolacije

Kljub velikemu številu novih sintetičnih materialov, v zadnjem času bitumenski trakovi pridobivajo na veljavi. Še posebej v sestavih ravnih streh z obtežbo, med katere se uvrščajo tudi zelene strehe, na katerih zagotavljajo dolgotrajno zaščito stavbe, brez škodljivih vplivov na okolje. Bitumenska hidroizolacija se izvede v dveh ali treh slojih. Prvi, samolepilni trak, je hladno lepljen na toplotno izolacijo, naslednji sloji pa se polno varijo. Kot  zadnji sloj se vgradi trak s funkcijo protikoreninske zaščite.

Zanimivost: Bitumen iz naravnih nahajališč so za zaščito pred vodo in vlago uporabljali že v starem Babilonu. Bitumenska masa v sodobnih hidroizolacijah vsebuje dodatke, ki izboljšajo fizikalne lastnosti, predvsem odpornost na visoke in nizke temperature ter staranje.

Toplotna izolacija ima več funkcij

Toplotna izolacija iz stiropora (EPS) na zeleni ravni strehi omogoča oblikovanje nagibov za odvajanje meteorne vode. V primerjavi z naklonskimi betoni tako namesto dodatne obtežbe pridobimo dodatno toplotno zaščito. V sestavih ravnih streh se običajno uporablja EPS tlačne trdnosti 150 kPa s toplotno prevodnostjo λ = 0,035 W/mK.

Dodatni sloj toplotne izolacije iz XPS, ki se ga položi nad hidroizolacijo, pa še bolje blaži temperaturna nihanja in je obenem tudi mehanska zaščita hidroizolacije.

Zanimivost: Stiropor se je po več kot 70-letih uporabe v gradbenih konstrukcijah izkazal z izredno kombinacijo dobrih lastnosti, ki se v življenjski dobi stavbe ne spreminjajo. Kljub majhni specifični teži, saj vsebuje manj kot 3 % trde snovi oz. več kot 97 % zraka, ima visoko tlačno trdnost. Posedanje pod obremenitvijo v daljšem časovnem obdobju je zanemarljivo, ne glede na morebitno prisotnost vlage. Po izteku življenjske dobe stavbe se stiropor lahko reciklira in ponovno uporabi. Za izdelavo toplotne izolacije pa se lahko uporablja surovina iz recikliranega polistirena: iz odpadne embalaže, kolesarskih čelad, zabojčkov za ribe, plastičnih kozarcev in jedilnega pribora, ravnil, etuijev za DVD in podobno. Tako se material vključuje v pozitivni snovni krog krožnega gospodarstva in prispeva k trajnostni gospodarski rasti.

Zelene strehe so torej več kot le zanimiv in moderen dodatek k vašemu domu ali poslovnemu prostoru. So trajnostna in funkcionalna rešitev, ki prispeva k bolj prijetnemu bivanju in uravnoteženemu naravnemu okolju.