Tehnična podpora

Kontaktirajte nas in odgovorili bomo na vaša vprašanja.

POTREBUJETE POMOČ STROKOVNJAKA?

PROJEKTANTI/ ARHITEKTI/ APLIKATIVNE REŠITVE

+386 (0)41 544 610 janez.straziscar@fragmat.si

+386 (0)41 223 484 benjamin.krajnc@fragmat.si

 

VAŠA VPRAŠANJA LAHKO POŠLJETE TUDI NA E-MAIL:

tehn.info@fragmat.si

Novice // Toplotna izolacija iz stiropora trajnostno zmanjša energijsko porabo

Toplotna izolacija iz stiropora trajnostno zmanjša energijsko porabo

Izvedite, zakaj je toplotna izolacija iz EPS pomemben dejavnik energijske varčnosti stavb in zakaj je to pomembno pri doseganju podnebnih ciljev.

 

Visoke potrebe sodobne družbe po energiji močno vplivajo na okolje. Medtem ko so škodljivi učinki fosilnih goriv očitni, so učinki obnovljivih virov energije (sonce, veter, voda) bolj skriti, saj se pojavijo predvsem med proizvodnjo, shranjevanjem in pretvorbo električne energije ter po izteku življenjske dobe naprav (fotovoltaični paneli, generatorji, akumulatorji, motorji itd.). Tudi pri teh procesih se še vedno uporablja energija iz fosilnih goriv. Zato je za dolgoročno učinkovito doseganje trajnostnih ciljev nujno zmanjšati porabo energije na vseh področjih, ne glede na vir.

Kar 40 % energije porabijo stavbe

Velik delež energije se porabi za vzdrževanje bivalnega udobja v stavbah, in sicer v EU presenetljivih 40 %. Če želimo ta delež zmanjšati, moramo izboljšati energetsko učinkovitost stavb. Glavni ukrep je vgradnja ustreznega toplotnoizolacijskega ovoja, tako pri gradnji novih stavb kot pri energetski sanaciji starejših objektov.

Stiropor je ključ do uresničitve ciljev

Kar 35 % stavb v EU je starejših od 50 let, letno pa jih obnovimo približno 1 %. Investiranje v energijsko obnovo ustvarja 9 % evropskega BDP in vključuje kar 18 milijonov delovnih mest. Poraba toplotnoizolacijskih materialov zato iz leta v leto raste. Sodobni ekološki trendi sicer dajejo prednost materialom iz mineralnih in rastlinskih vlaken, vendar brez uporabe kakovostnih toplotnih izolacij iz stiropora (ekspandiranega polistirena – EPS) ne bo mogoče doseči zastavljenih ciljev glede energijske učinkovitosti stavb.

70 let uspešne uporabe v gradbeništvu

Ekspandirani polistiren je leta 1951 razvilo nemško podjetje BASF pod blagovno znamko Styropor®. Ime je postalo sinonim za material, ki se uporablja predvsem za toplotne izolacije v gradbeništvu in za embalažo. Kljub enostavni sestavi in izredno majhni gostoti ima EPS izjemne mehanske lastnosti in dobro izolativnost, kar omogoča uporabo v različnih gradbenih sestavah, kot so podi, ravne strehe in fasade. Zaradi vsestranske uporabnosti je EPS brez dvoma še vedno zanesljiv izolacijski gradbeni material.

Odporen na vlago in vodo

Lastnosti materiala so v veliki meri odvisne od njegove zgradbe. Struktura EPS je na prelomih vidna tudi s prostim očesom – sestavlja ga veliko število med seboj zvarjenih penjenih kroglic, ki pa ne zapolnijo celotnega volumna. Zaradi tega ima EPS v primerjavi z drugimi izolacijskimi penami dobro prepustnost za paro in zrak, kar omogoča hitro in učinkovito izsuševanje tudi ob dolgotrajni izpostavljenosti vlagi ali vodi. Najpomembneje pa je, da po izsuševanju ohrani tako mehanske lastnosti (tlačna trdnost se ne poslabša, ni posedanja) kot tudi toplotne karakteristike. Lastnosti EPS se z leti ne spreminjajo. V primerjavi z lesom iglavcev je dvakrat bolj prepusten za paro, zato razprave o neustreznem »dihanju« s stiroporom »oblečene« hiše niso povsem na mestu.

Stiropor je mogoče 100 % reciklirati

Stiropor ima zelo enostavno kemično sestavo: vsebuje le en polimer (polistiren – PS) v zelo majhnem deležu (le 2 %), glavna sestavina (98 %) pa je zrak, ujet v mikrostrukturo pene. Gostota stiropora je v povprečju le 20 kg/m³, medtem ko je gostota osnovnega materiala, polistirena, 1000 kg/m³. Druge plastične mase, ki jih srečujemo v industrijskih izdelkih, so večinoma mešanice različnih polimerov ali pa so z drugimi materiali vezane v kompozite, kar otežuje razgradnjo in ponovno uporabo. Tudi pri izolacijskih materialih naravnega izvora je recikliranje zaradi kompleksne sestave težje in zahteva visoko porabo energije.

Novo toplotno izolacijo je mogoče izdelovati iz reciklirane stare izolacije (EPS in XPS), reciklirane EPS embalaže ali z recikliranjem drugih izdelkov iz PS. Mleti EPS se uporablja tudi za pripravo lahkih izolacijskih betonov, ki so primerni za izravnave neravnin, kot lahka vezana nasutja ter za izvedbo naklonskih betonov. Če ni možnosti za recikliranje, se lahko uporabi za proizvodnjo toplotne energije v toplarni. Sežiganje stiropora ne predstavlja obremenitve za okolje, saj je v sodobnih kurilnih napravah zagotovljeno popolno zgorevanje. Produkta gorenja sta le ogljikov dioksid in vodna para.

V Fragmatu skrbimo za ponovno uporabo in reciklažo

V skupini Fragmat smo zavezani trajnostnemu delovanju in aktivno vključeni v verigo ponovne uporabe EPS. Ostanke stiropora, ki nastanejo v naši proizvodnji, vračamo v tehnološki proces. Od leta 2017 pa v našem obratu za recikliranje predelujemo tudi odpadni EPS in XPS iz različnih virov. Kot pooblaščeni predelovalec z okoljevarstvenim dovoljenjem prevzemamo odpadni material od gradbenikov (ostanki toplotnih izolacij pri gradnji in prenovi stavb), podjetij, kjer se EPS uporablja kot embalaža vhodnih komponent, največji delež pa od komunalnih podjetij ter zbirnih centrov za ravnanje z odpadki. S tem prispevamo k zmanjšanju okoljskega odtisa in spodbujamo krožno gospodarstvo.