Pogosta vprašanja
Toplotne izolacije
SPLOŠNO O STIROPORU IN NEKAJ NJEGOVIH PREDNOSTI
Kaj je EPS?
Temp. zun. zraka | ZID | prezračevanje (0,3 h-1) prepustnost zidu |
|
0°C | OPEKA + EPS OPEKA + VOLNA OPEKA BREZ IZOLACIJE |
1,5% 2,6% 3,0% |
|
-20°C | OPEKA + EPS OPEKA + VOLNA OPEKA BREZ IZOLACIJE |
1,4% 2,4% 3,5% |
Neizolirana stena, iz samih zidakov, je zmožna oddati le 3% omenjene količine uparjene vode, medtem ko je potrebno ostalih 97% odvesti kako drugače – npr. skozi okno.
|
ALI MRAVLJE JEDO STIROPOR?
Stiropora mravlje ne jedo, kot zmotno mislijo nekateri!! Kot vsaka živalca gre tudi mravlja rada na toplo. Za preprečitev prehoda mravelj v cokl, je edina rešitev kvalitetno izvedena fasada, ki mora biti zaprta z vseh strani. Zato se toplo priporoča odločiti za fasadne sisteme znanih proizvajalcev. Mravlje stiropora ne bodo pojedle, kot tudi ne »faraonke«!
ZAKAJ NAJ MED RAZNIMI DRUGIMI IZOLACIJAMI IZBEREM PRAV STIROPOR?
Stiropor je zelo dober izolator in ima zavidljive karakteristike napram drugim izolacijam. Vsebuje 98 % zraka in ima posledično izredno nizko toplotno prevodnost, je preverjen izolator udarnega zvoka, stene, izolirane s stiroporom dihajo in omogočajo difuzijo vodne pare, je požarno varen, izredno nosilen, zadržuje obliko, je enostaven za vgradnjo, zdravstveno neoporečen…
KAJ PREDSTAVLJA STIROPOROVA VOLUMENSKA TEŽA 15 KG/M3 IN KAJ POMENI OZNAKA EPS 70?
- EPS 50 z volumensko težo 12 kg/m3 in več se uporabljajo za toplotno izolacijo na nenosilnih in neobremenjenih mestih.
- EPS 100 in EPS 150, volumenske teže 20 kg/m3 in več, za toplotno izolacijo poševnih in ravnih streh, sten, stropov in temeljnih plošč,
- EPS 200, volumenske teže 30 kg/m3 in več, pa za toplotno izolacijo bolj obremenjenih površin na voznih površinah, ravnih strehah, stenah in temeljnih ploščah.
KAKŠNE FORMATE IN DEBELINE PLOŠČ JE MOGOČE IZDELATI PO NAROČILU?
V Fragmat TIM d.o.o. lahko po posebnem naročilu izdelamo stiropor plošče formata 400 x 125 centimetrov in do debeline enega metra.
ZAKAJ RAZLIČNI TIPI STIROPORNIH (EPS) PLOŠČ?
EPS plošče se med seboj razlikujejo po sestavi in načinu izdelave, kar omogoča doseganje različnih karakteristik plošč. Zato je pomembno, katero striropor ploščo bomo vgradili v posamezen gradbeni detajl. Tako poznamo EPS plošče, ki so primerne za:
- vgradnjo v tlake; FRAGMAT EPS 70, 100, 120, 150, 200, plošče prenesejo različne obtežbe (navadni stanovanjski tlaki, tlaki v garaži, industrijski tlaki),
- izolacijo udarnega zvoka; EPS SILENT T – ima namensko porušeno strukturo celic, tako bolj absorbira udarni zvok,
- izdelavo fasade; FRAGMAT EPS F – plošče so izredno dimenzijsko stabilne (pomembna je toleranca odstopanja dimenzij v %, določena po EN),
- izdelavo cokla; STIROCOKL oz. NEOCOKL – odporen na udarce, rebrast raster za boljši oprijem, izboljšana izolativnost, manjša potrebna ebelina,
ALI IMAJO BARVASTE PLOŠČE POSEBNO FUNKCIJO?
Nekatere Fragmatove izolativne plošče so različno obarvane. Namen barvanja polistirena je v ločevanju plošč po namembnosti. Posebej je potrebno omeniti plošče, ki niso obarvane. Sive barve so zaradi surovine, ki vsebuje delce grafita za povečanje toplotne izolativnosti.
- ZELENA EPS plošča – STIROCOKL; namenjena je predvsem izolaciji podzidka-cokla, izolacijo robov AB plošče, preklad in balkonov. Plošča ima rebrast raster za boljši oprijem lepila in osnovnega ometa.
- SIVA EPS plošča – FRAGMAT NEO SUPER; z dodatki za izboljšanje toplotne izolativnosti – zadostuje 20 % manjša debelina, kot pri navadni plošči. Namenjena je mestom z omejenim prostorom; za fasade, tlake, notranje stene, poševne strehe…
- SVETLO SIVA EPS plošča – FRAGMAT EPS F 035; klasična plošča z dodatkom sive barve za lažje ločevanje v primerjavi z EPS F 039. Brez dodatkov grafitnih delcev.
Splošno
RAZLAGA POJMOV IN OZNAK
- STIROPOR: je sinonim za ekspandirani polistiren. Ime »Styropor« je zaščitena blagovna znamka prvega proizvajalca ekspandiranega polistirena BASF, ki je proizvodnjo EPS-a patentiral leta 1950.
- KAŠIRANA PLOŠČA: stiropor plošča, spojena z bitumenskim trakom, strešno lepenko, poliestrskim filcom, aluminijasto folijo… Za lažjo izvedbo nekaterih konstrukcijskih sklopov.
- XPS: ektrudirani polistiren, surovina, ki se s pomočjo plina in vročega zraka močno poveča.
- PLAVAJOČI POD-ESTRIH: ime za betonski tlak, kateri leži na predhodno položeni zvočni in toplotni izolaciji. Tlak se v nobeni točki ne stika sten ali tal, ločen je z zvočno izolativnim materialom (EPS SILENT T in STIROTRAK).
- SUHI ESTRIH: tlak, narejen s ploščami (mavčno kartonske, osb plošče), predhodno položenih na toplotno in zvočno izolacijo ali na distančnike. Na tak estrih je možno takoj polagati zaključni sloj.
- EPS-EN 13163-L2-W2-T(1)-S2-P(5)-BS100-DS(N)2-DS(70,-)1-TR100: ena izmed oznak, ki se uporabljajo za označbo stiropornih plošč. V našem primeru je to fasadna plošča FRAGMAT EPS F. Kratica pomeni, da EPS plošča ustreza evropskemu standardu po EN 13163, T2, L2,W2, S2, P4-razredi tolerance dimenzij – dopustna odstopanja (debelina, dolžina, širina, pravokotnost in ploskost), BS115 – nivo upogibne trdnosti, TR150 – razplastna trdnost v smeri debeline (pomembno pri fasadah, zato ni vseeno, katera plošča gre v fasadni sistem), DS(N)2 – dimenzijska stabilnost v laboratoriju, DS(70,-)1 – dimenzijska stabilnost pri določeni temperaturi in vlagi.
- STIROCOKL: plošča s preklopi, namenjena izolaciji cokla.
- EPS F: oznaka za fasadno ploščo.
- EPS F-P: oznaka za fasadno ploščo s preklopom.
- EPS 150: tlačna trdnost stiropora: pri 150kpa (kar ustreza 15 ton/m2) nastopi 10% deformacija.
KAKŠNE SO MOŽNOSTI UPORABE STIROPORA (EKSPANDIRANEGA POLISTIRENA) V GRADBENIŠTVU?
- FASADE – toplotna zaščita objektov s fasadnimi ploščami (EPS F, EPS F 039, EPS F 035, NEO SUPER F 031)
- RAVNE STREHE – toplotna zaščita s kaširanimi stiropor ploščami STIROTEKT oz. STIROVAL, EPS 100, EPS 120, EPS 150, EPS 200
- TLAKI – toplotna izolacija s ploščami EPS 70, EPS 100, EPS 120, EPS 150, EPS 200
- ZVOČNA ZAŠČITA – zvočno izolativna plošča EPS SILENT T, izolacija udarnega zvoka v plavajočih podih
- DEKORATIVNI FASADNI PROFILI – okenski profili, vogalni kamni, kapni profili, …
- RAZLIČNE OBLIKE PO NAROČILU
- GRADBENE DILATACIJE
- MONTAŽNE BETONSKE ELEMENTE
- OPAŽE
V HIŠI IMAMO VISOKE STROŠKE OGREVANJA - KAKO POSTOPATI?
Za zmanjšanje stroškov ogrevanja je potreben premišljen pristop, osredotočiti se je potrebno predvsem na naslednje:
- povečanje debeline fasadne izolacije
- izolacija podstrehe
- sanacija toplotnih mostov; neizoliran balkon, pravilna izvedba izolacije okenskih špalet (fasadne izolacije)
- vgradnjo oken z nizko toplotno prevodnostjo
- nakup kotla z visokim izkoristkom…
- vgradnja rekuperatorja
Drugi manjši posegi:
- zamenjava okenskih tesnil
- izolacija instalacijskih cevi v neogrevanih prostorih
- instalacija radiatorskih in sistemskih termostatov…
ZAKAJ MORA STIROPOR PRED VGRADNJO V FASADE ODLEŽATI?
Navadne-neodležane EPS plošče lahko v fasadah in ravnih strehah povzročijo mehanske poškodbe (razpoke, zamakanja, odstopanja od podlage…). V Fragmatu TIM d.o.o. imajo fasadne stiroporne plošče potrdilo o dimenzijski stabilnosti in so odležane že med samim proizvodnim postopkom, tako da so ustrezne kakovosti in so primerne za takojšno vgradnjo v fasade in ravne strehe. Za EPS izdelke je namreč značilno krčenje, ki je v začetku intenzivnejše, pozneje pa vse manj. Dimenzijsko postanejo stabilni šele, ko se ekspandirno sredstvo – pentan izmenja z okoliškim zrakom, in ko izhlapi vodna para. Para in ekspandirni plin pentan sta potrebna za ekspandiranje in varjenje polistirena. Zato govorimo o staranju oziroma odležavanju stiropora.
ALI JE STIROPOR PAROPROPUSTEN - ALI STENE, IZOLIRANE S STIROPORJEM, »DIHAJO«?
Stiropor je paropropusten! S paro varjene striroporne kroglice med seboj še vedno dobro prepuščajo dovolj zraka, da se lahko odvija difuzija vodne pare. Predstavljamo si lahko stožičasto nasut okrogel rečni pesek. Nasut pesek je prepreden s porami. Enako je pri stiroporu, ki s podobno strukturo, prav tako omogoča dihanje sistema.
NASVETI ZA OBDELAVO STIROPORA
- Brušenje: oblikovanje površin se lepo izvaja z navadnim brusnim papirjem.
- Lepljenje: Stiroporne plošče lepimo v raznih fasadnih sistemih z namenskimi lepili. Za lepljenje na bitumenske hidroizolacijske trakove uporabimo poliuretansko lepilo TERMIFIX , ki je primerno tudi za lepljenje toplotne izolacije na opečne, betonske ali jeklene površine in les.
- Barvanje: samo z barvami na vodni osnovi (navadne stenske barve)! Druge barve plošče topijo.
- Rezanje stiropora: tanjše površine z olfa nožem, večje debeline z žago (lisičji rep), za precizno obdelavo pa se lahko obrnete na nas, kjer vam lahko z natančno obdelavo izrežemo poljubne oblike.
FASADNI PROFILI PO NAROČILU - OBJEKTI POD SPOMENIŠKIM VARSTVOM - PRIMER DOBRE PRAKSE
Notranje stene, tlaki, terase/balkoni
LAHKI BETON POLITERM BLU - PODROČJE UPORABE
Lahki izolacijski beton Politerm pokriva široko področje uporabe, od tal do strehe objekta.
Uporabimo ga lahko pod cementnim estrihom, kjer izravnamo vse neravnine ali kot polnilo med inštalacijami. Vmesni sloj lahko služi tudi kot podlaga za namestitev toplotne izolacije oz. zvočne izolacije v sistemu plavajočih podov. Prav tako lahko na Politerm položimo sistemske plošče za talno ogrevanje.
PRIPRAVA MEŠANICE
Lahek beton Politerm se lahko meša z običajnim betonskim mešalnikom ali še učinkoviteje s posebnim horizontalnim mešalnikom. Črpanje zmesi je možno s posebno opremo ali tovornjakom mešalnikom s črpalko.
Samo z dodajanjem Politerma, cementa in vode dosežemo gostote zmesi od 110 do 350 kg/m3. Za pripravo 1 m3 mešanice potrebujemo le 840 litrov kroglic Politerma.
TOPLOTNA IN ZVOČNA IZOLACIJA TLAKOV
KATERE STIROPOR PLOŠČE SE UPORABLJAJO ZA IZVEDBO TOPLOTNE ZAŠČITE S PLAVAJOČIMI POD?
Skladno z EN predpisi se za izvedbo plavajočih podov uporabljajo:
- EPS SILENT T plošče za zvočno in toplotno izolacijo,
- FRAGMAT EPS 70, 100 za pode z majhno obremenitvijo,
- FRAGMAT EPS 150, 200 za pode z večjimi obremenitvami.
IZOLACIJA POŠEVNE STREHE Z EPS
- Mavčno kartonske plošče privijačene na pločevinaste U profile
- Parna zapora (PE folija)
- FRAGMAT EPS 70, položen med špirovce
- IZOSEK, sekundarna kritina za podeskane strehe
- Letve vzdolžno
- Letve prečno
- Kritina
PRAVILNA IZVEDBA TLAKA
KDAJ PRIDE V POŠTEV IZOLACIJA NOTRANJE STENE?
Če je le možno, se steno izolira z zunanje strani. Zidovi imajo namreč funkcijo akumuliranja toplote, kar je pomembno pri stabilnosti sobne temperature. Če sobo izoliramo z notranje strani, se bo zrak v notranjih prostorih hitro segrel in obratno, temperaturna nihanja bodo velika. Ogrevanje tako izolirane hiše zahteva povsem drugačen način dovajanja toplote, kar je povsem avtomatizirano ogrevanje.
IZVEDBA IZOLACIJE NOTRANJE STENE
- FRAGMAT EPS 70, priporočena debelina 10 cm, vložen med pločevinaste U profile
- PE folija ali IZOSELF AL PLUS (obvezno! služi kot parna zapora)
- MAVČNO KARTONSKE PLOŠČE
- zaključni sloj
IZVEDBA NEPOHODNE POVRŠINE PODSTREŠNEGA TLAKA S STIROPOROM
Mnoge hiše imajo premalo izolirano podstrešje. Velik del izgub je prisoten ravno v zgornjih bivalnih prostorih proti hladnemu podstrešju. Hitra in kvalitetna izolacija je lahko izvedena ravno s stiroporom.
IZOLACIJA RAVNE STREHE Z NAKLONSKIMI PLOŠČAMI
Osnovna konstrukcija ravne strehe, balkona ali terase običajno ni izvedena v nagibu, zato potrebne padce izvedemo z naklonskim betonom ali z vgradnjo toplotne izolacije v naklonu. Z vgradnjo EPS naklonskih plošč se izognemo izvedbi težkega naklonskega betona in obremenitvi konstrukcije, ter tako dobimo zanesljiv in preprost sistem odvajanja meteornih voda.
Prednosti toplotne izolacije v naklonu:
- majhna teža, ne predstavlja dodatne obremenitve nosilne konstrukcije,
- hitra in enostavna suho-montažna izvedba,
- dodatna toplotna izolacija,
- natančna geometrija in tesni, prilegajoči stiki,
- velika nosilnost (min 100 kPa),
- ni omejitve pri debelinah,
- čvrsta podlaga za polaganje vseh vrst hidroizolacij.
Osnovni element za izvedbo naklonske izolacije je FRAGMAT EPS plošča, velikosti 100 × 100 cm, z zgornjo ploskvijo v enostranskem nagibu in začetno višino 2 cm. Nakloni so 1,0, 1,5 in 2,0% oz. po dogovoru. Plošče so lahko izdelane iz različnih tipov stiropora (FRAGMAT EPS 100, FRAGMAT EPS 150, FRAGMAT EPS 200, FRAGMAT EPS 300 ali FRAGMAT NEO SUPER 100).
TOPLOTNA IZOLACIJA BALKONOV IN TERAS
Eden izmed največjih toplotnih mostov pri klasični gradnji predstavlja prav balkon. Ker je ponavadi le podaljšana AB plošča v obliki konzole, vsa površina balkona srka zunanjo toploto in jo prenaša vzdolž konstrukcije. Če hočemo toplotni most sanirati, moramo izolirati celoten ovoj balkona, izpostavljen zunanjim vplivom. Ker so balkoni in terase večinoma izpostavljeni tudi vremenskim vplivom, se toplotno izolacijo običajno kombinira s hidroizolacijo. Izvedba je povsem enaka kot pri ravnih strehah.
Izolacija podzidka in vkopanega dela zgradbe
KATERA PLOŠČA JE PRIMERNA ZA IZOLACIJO COKLA?
Podzidek ali cokl je pretežno izpostavljen vlagi in udarcem. Značilnosti cokla so tudi večje statične obremenitve, denimo v primeru, ko je finalni sloj kamnita obloga. V ta namen uporabljamo stiroporno ploščo STIROCOKL, ki prenaša velike tlačne in natezne napetosti. Posebnost te plošče je tudi vodoodbojnost, ki prepreči navlažitev izolacije. To omogočajo posebni dodatki surovini in zaprta celična struktura plošče, kar je posledica izdelave plošče v kalupu. Površina plošče STIROCOKL je na obeh straneh profilirana v obliki t.i. »napolitanke« in služi boljšemu oprijemu lepila.
ALI JE SIDRANJE EPS PLOŠČ STIROCOKL POTREBNO?
Sidranje plošč STIROCOKL ni potrebno, saj njihova profilirana površina omogoča zelo kakovosten oprijem lepila s podlago. Sidranje plošče izvedemo le v primeru, ko je finalni sloj težja kamnita obloga.
IZOLACIJA STEN VKOPANIH PREDELOV OBJEKTA
Da se izognemo mrzlim in vlažnim kletnim prostorom, moramo zunanje stene dobro toplotno izolirati in tudi preprečiti dostop vlage skozi zidove. Praviloma se najprej izvede hidroizolacija, ki je v primeru prisotnosti vlažne zemljine položena v enem sloju, uporabi se trak IZOTEK T4 PLUS. V primeru talne vode pa je potrebna dvoslojna izolacija. Sledi sloj toplotne izolacije, ki mora biti odporen na vodo in na pritisk nasutja. Takšen sloj predstavljajo plošče XPS 300, z gladko površino. Plošče so zaradi svoje zaprte celične strukture odličen toplotni izolator, z izrednimi mehanskimi lastnostmi in nizko stopnjo vpijanja vlage, zato so primerne za vgradnjo na mestih z visoko tlačno obremenitvijo in kjer sta prisotna voda in vlaga.
Hidroizolacije
Splošno
Hidroizolacijo delamo samo enkrat. To še posebej velja za temelje, kjer je hidroizolacija »prva streha« objekta. Ob neprimerni izbiri materiala, slabo zasnovanih detajlih in slabi izvedbi, je nastalo škodo težko ali celo nemogoče popraviti. Pri sanaciji je lahko že cena izkopa tolikšna, kot znaša razlika v stroških, če bi zasledovali kvaliteto že v času gradnje. Poleg tega so lahko posledice bistveno hujše: namočeni tlaki (izolacija), vlažni zidovi, poškodovan omet in oplesk. Stroški sanacije lahko dosežejo desetkratnik začetne investicije hidroizolacije.
KAJ JE HIDROIZOLACIJA?
Hidroizolacija je funkcionalni sloj, ki ima nalogo, da zaščiti objekt pred vodo in vlago. Največkrat besedo hidroizolacija povezujemo z Ibitolom in črnimi varilnimi bitumenskimi trakovi. Hidroizolacija pa je lahko izvedena tudi po drugačnih postopkih in z drugačnimi materiali (sintetične folije, bitumenski in poliuretanski premazi).
SESTAVA BITUMENSKIH TRAKOV
Bitumenski trakovi so narejeni tako, da se nosilec (armaturo) z obeh strani obloži (oblije) z bitumensko maso. Obe površini je potrebno zaščititi (odvisno od vrste izdelka so možnosti: tanka PE folija, posip, zaščitna odstranljiva folija), da se trak v roli ne zlepi. Pri trakovih, ki so z obeh straneh zaščiteni s PE filmom, sta za varjenje enako primerni obe strani in ni pomembno, kako je trak obrnjen.
KAJ POMENI TEMPERATURNO OBMOČJE?
KROJENJE IN REZANJE TRAKOV
BITUMENSKI TRAK ODPOREN PROTI KORENINAM (OZNAKA FLL)
Za izvedbo hidroizolacije na ravnih ozelenjenih strehah in v betonskih koritih se uporabljajo namenski bitumenski trakovi s protikoreninsko zaščito IZOELAST P4 / P5 FLL PLUS. Posebna receptura bitumenske mase zagotavlja po standardu FLL odpornost teh trakov pred vdorom korenin (izvzeta oreh in bambus).
NAJPOGOSTEJŠE NAPAKE PRI VGRADNJI HIDROIZOLACIJE
- Stik vertikalne hidroizolacije s horizontalno (stena / peta temelja) – v veliko primerih (kadar se uporabi bitumenski trak z nosilcem iz steklenega voala) je po določenih fazah gradnje površina namenjena priključku vertikalne hidroizolacije poškodovana, da ni mogoče izvesti kakovostnega spoja;
- hidroizolacija pod zidovi, vertikalnimi vezmi ali stebri – odsotnost bitumenskega traku;
- napačna izbira tipa trakov – kjer nastopajo večje obremenitve (talna voda (hidrostatični tlak), je potrebno uporabiti hidroizolacijski trak ‘tipa T’ in ne zadošča ‘tip A’ (v skladu s standardom SIST EN 13969 in SIST 1031);
- preklopi – preklopi hidroizolacijskih trakov so neneakomerno zvarjeni;
- križno polaganje trakov pri dvoslojni izvedbi hidroizolacije – pravilno je, da drugi sloj poteka v isti smeri kot prvi sloj, le z zamikom za polovico širine traku,
- fiksna izvedba preko dilatacije;
- tesnjenje inštalacijskih prebojev (kanalizacija, meteorna voda, vodovod, elektrika, komunikacije itd);
- vertikalna hidroizolacija v območju podzidka (cokla) ni izvedena do zadostne višine – zaključek mora biti cca 25 cm nad nivojem gotovega terena;
- okoli temeljev ni drenaže.
PROJEKTIRANJE IN IZVEDBA DETAJLOV HIDROIZOLACIJE
Za kvalitetno izvedbo sistemov hidroizolacije temeljev, ravnih streh, balkonov in teras je ključna dobra izvedba naslednji treh faz:
- projektna zasnova – predvideti zadostne višine oz. debeline posameznih sestav, načrt prilagoditi izbranim sistemom ravnih streh, zadostni nakloni, reducirati število prebojev (ki se ne smejo dotikati med seboj, ker jih v tem primeru ni možno zatesniti), detajli (zaključevanje hidroizolacij z obrobno pločevino, zaključek hidroizolacije na okna/vrata, morebitno mehansko pritrjevanje hidroizolacije, uporaba kotnih letev na stiku horizontala/vertikala…)
- optimalna izbira materialov (za katere je na voljo tehnična dokumentacija), ki bodo kos obremenitvam glede na tip sistema, zahtevnost objekta, tip podlage, čas vgradnje…
- strokovna vgradnja s strani izkušenih izvajalcev, ki uporabljajo profesionalno orodje in so samokritični do dela, ki ga opravljajo.
SKLADIŠČENJE
Zvite role se skladišči v pokončni legi. Dolgotrajnejše skladiščenje naj bo v pokritih prostorih (pred neposrednim vplivom sončnih žarkov). Enaka navodila veljajo tudi za manipulacijo med transportom.
VGRADNJA BITUMENSKIH TRAKOV PRI NIZKIH TEMPERATURAH
V hladnejšem obdobju se priporoča pred vgradnjo izdelke 24 ur skladiščiti v ogretem prostoru. Za vgradnjo pri nizkih temperaturah (pod 5°C) se najlepše vgrajujejo elastomerni trakovi (IZOELAST).
PRIPRAVA PODLAG
Podlaga iz betona mora biti trdna, površinsko suha, brez prahu, ravna (brez izboklin), ter zaprta (brez segregiranih mest).
Podlaga iz masivnega lesa mora biti zračno suha. Priporoča se, da so deske spojene po sistemu pero-utor. Za mehansko pritrjevanje trakov mora debelina znašati najmanj 24 mm. Zaradi možnega delovanja lesa naj bodo posamezne deske širine do 16 cm. Za zaščito lesa je potrebno upoštevati ustrezne standarde (npr. DIN 68800). Za dober oprijem trakov na les ga premažemo z IBITOL-om, pri tem pazimo, da nam premaz ne steče med regami. Ker je les gorljiv material, se za prvi sloj sistema priporoča uporaba samolepilnega traka IZOSELF P3. Drugi sloj IZOELAST REFLEX pa se obvezno vari po celi površini.
OSNOVNI PREMAZ
IBITOL je bitumenski premaz na osnovi organskih topil. Uporablja se kot osnovni bitumenski hladni premaz za vse površine, na katere se polaga bitumenska hidroizolacija. Vgrajuje se s premazovanjem z valjčkom ali ščetko na očiščeno, suho in odprašeno podlago. Poraba premaza je od 0,2 do 0,3 l/m2. Čas sušenja je odvisen od debeline nanosa in vremenskih pogojev ter znaša od 1 do 6 ur.
VGRADNJA BITUMENSKIH TRAKOV S PLAMENSKIM GORILNIKOM (VARJENJE)
Varilne trakove lahko na podlago delno privarimo (točkovno na 30% površine): parna zapora, horizontalna hidroizolacija nepodkletenih objektov, prvi sloj hidroizolacij ravnih streh na manj togih podlagah (toplotna izolacija, leseni opaž). S tem načinom omogočimo prilagajanje hidroizolacije delovanju podlage.
Varjenje po celotni površini (trak 100% navarjen) pa se zahteva za vertikalne hidroizolacije, hidroizolacijski sistemi ploščadi, vertikalne hidroizolacije, drugi sloj pri dvoslojnih hidroizolacijah ravnih streh.
Trak najprej v celoti razvijemo (poravnamo smer), nakar trak zvijemo nazaj v rolo do polovice in pričnemo z varjenjem. Ko polovico traku zavarimo, zvijemo nazaj v rolo še drugo polovico in jo zavarimo na enak način. Pri varjenju je pomembno kratkotrajno intenzivno segrevanje površine traku in sočasni pritisk na podlago.
Hidroizolacije na vertikalnih površinah in večjih nagibih (nad 5° ali 9 %) moramo variti po celi površini in pri tem kratkotrajno povzročiti dodaten pritisk na podlago.
PREKLOPI
Bitumenske soležne trakove se spaja s preklopi. Prekrivanje znaša 10 cm. Preklopi morajo biti popolnoma zvarjeni.
SMER POLAGANJA TRAKOV PRI DVOSLOJNIH SISTEMIH
Pri dvoslojnih sistemih se drugi sloj vgrajuje v isti smeti kot prvi sloj, le z zamaknjenimi preklopi za polovico širine traku. Pri vgradnji drugega sloja se plamenom segreva oba trakova.
KAKŠNI SO IZZIVI PRI IZVEDBI HIDROIZOLACIJE?
Poleg pravilne izbire hidroizolacijskega materiala in sistema, je zelo važno dosledno upoštevanje pravil hidroizolaterske stroke (stiki oz. preklopi, zlepljenost s podlago, smer polaganja). Veščine izvajalca pa najbolj pridejo do izraza pri obdelavi detajlov (preboji, zaključki, prehodi). Morebitne napake je kasneje zelo težko odkriti in sanirati.
KATERE SO NAJPOGOSTEJŠE NAPAKE PRI IZVEDBI HIDROIZOLACIJ?
Poleg inštalacijskih prebojev, se po statistiki največ netesnosti zgodi na stiku med horizontalno in vertikalno hidroizolacijo. Pogosto opažamo pomanjkljivo privarjeno vertikalno hidroizolacijo na steno. Zahteva se popolna zlepljenost s podlago.
KAKŠNA JE RAZLIKA MED TRAKOM IZOTEKT V4 IN IZOTEKT T4 PLUS?
Karakteristike | IZOTEKT V4 | IZOTEKT T4 PLUS | |
skladnost s standardi | SIST EN 13969 tip A SIST 1031 | SIST EN 13969 tip A in tip T SIST EN 13707 SIST 1031 | |
dolžina traku | 10 m | 10 m | |
debelina | 3,6 mm | 3,6 mm | |
vrsta bitumna | plastomerni bitumen | visokofleksibilen plastomerni bitumen | |
upogljivost pri nizki temperaturi | -5° C | -10° C | |
odpornost proti tečenju | +100° C | +120° C | |
vrsta nosilca | stekleni voal | steklena tkanina | |
pretržna sila (N/50 mm) vzdolžno/prečno | 300 / 200 | 1000 / 1500 | |
področja uporabe | Za izvedbo enoslojnih in dvoslojnih hidroizolacij pred talno vlago. | Za izvedbo enoslojne hidroizolacije pred talno vlago, za izvedbo dvoslojne hidroizolacije pred pritiskajočo talno vodo (hidrostatični tlak), za izvedbo dvoslojne hidroizolacije balkonov in teras (po sistemu obrnjene strehe), za izvedbo dvoslojne hidroizolacije obteženih ravnih streh, za prvi sloj v dvoslojnih sistemih neobteženih ravnih streh. |
LASTNOSTI IN PREDNOSTI POLIMERNIH BITUMENSKIH TRAKOV
- Dolgoletne pozitivne izkušnje (bitumen so kot gradbeni material že pred tisočletji uporabljali Sumerci in Babilonci),
- odporni na temperaturna nihanja – upogljivi pri nizkih temperaturah in obstojni pri visokih temperaturah,
- prilagajajo se gibanju podlage (sprememba temperature, posedanje, povesi, razpoke),
- odporni na UV sevanje (zaščiteni s škriljevim lomljencem),
- enostavna in hitra vgradnja pri različnih vremenskih pogojih,
- enostavni kasnejši posegi in popravila,
- ekološka neoporečnost.
NAKUP IZDELKOV
Hidroizolacijski izdelki FRAGMAT so na voljo v vseh dobro založenih trgovinah s tehničnim in gradbenim materialom.
OZNAKE NA DEKLARACIJI
Pri nakupu bitumenskih trakov preverite, če ima bitumenski trak na etiketah navedene naslednje oznake:
- SIST EN 13707 – trakovi za strehe,
- SIST EN 13969 – trakovi za temelje (tip A – HI pred vlago ali tip T – HI odporna na stoječo vodo – hidrostatični tlak),
- SIST 1031 (obvezen nacionalni dodatek),
- CE znak.
PRIMERJAVA BITUMENSKIH IZDELKOV FRAGMAT S KONKURENCO
Na trgu je prisotna ponudba konkurenčnih bitumenskih izdelkov. Za mnoge se je izkazalo, da je njihova kvaliteta pomanjkljiva, marsikdaj odstopa od deklariranih vrednosti. Naše ugotovitve so:
- do 25% manjša vsebnost bitumna (slabše spajanje preklopov in slabši oprijem s podlago),
- do 40% manjša masa nosilcev,
- slabša upogljivost pri nizkih temperaturah,
- 20-35% slabše mehanske lastnosti od deklariranih (pretržne sile, sposobnost raztezanja, odpornost na preboj..),
- manjše debeline (problematična vgradnja oz. varjenje).
Pri nizkocenovnih trakovih je velikokrat zaznan zmanjšan delež bitumenskega veziva, kar lahko pomeni veliko vsebnost manjvrednih polnil. Debelina trakov se na etiketah velikokrat namenoma zamenjuje s težo (4,5 kg še ne pomeni debeline 4,5 mm). Vgradnja takšnih trakov je težja, preklopi so šibkejši, oprijem s površino slabši, material se hitreje stara, sčasoma postane krhek. Tovrstni trakovi opravljajo zgolj funkcijo dušenja pred vlago. Uporaba dovoljena samo pri (nepodkletenih) pomožnih objektih. Začetni »prihranek« za izvedbo hidroizolacije enostanovanjske hiše je primerljiv c ceno gospodinjskega aparata, katerega življenjska doba znaša 5 do 10 let. Hidroizolacija pa mora opravljati svojo funkcijo celotno življenjsko dobo stavbe (vsaj 60 let). Kasnejša popravila hidroizolacije lahko dosegajo tudi 10 kratnik začetne investicije.
Hidroizolacije in zaščita pred vlago
KATERIM OBREMENITVAM JE IZPOSTAVLJENA HIDROIZOLACIJA VKOPANIH DELOV STAVBE?
Nekoliko poenostavljeno povedano ločimo dva tipa obremenitve in iz tega izhajajoča sistema tesnjenja:
- talna vlaga oz. precedna (ponikajoča) meteorna ali podtalna voda – brez hidrostatičnega tlaka – običajno zadošča enoslojna hidroizolacija iz bitumenskih trakov ustrezne kakovosti (po SIST 1031),
- podtalna voda, ki zastaja do določene višine – prisoten hidrostatični tlak – potreben minimalno dvoslojni hidroizolacijski sistem iz polimer-bitumenskih trakov armiranih s poliestrskim filcem.
NA KATERIH DELIH STAVBE JE POTREBNA HIDROIZOLACIJA?
Hidroizolacija je potrebna na vseh horizontalnih (tla na terenu) in vertikalnih površinah objekta (vkopane stene), ki so v stiku s terenom. Vertikalni zaključek hidroizolacije naj sega vsaj 30 cm nad končni nivo terena, da prepreči močenje zaradi meteorne vode oz. morebitnega kapilarnega dviga skozi zunanje obloge.
NA KAJ MORAMO BITI POZORNI PRED VGRADNJO VERTIKALNE HIDROIZOLACIJE?
Gradbena jama mora biti dovolj široka, da je omogočena neovirano izvajanje del. Zidane stene je treba primerno izravnati (s cementno malto), da ni utorov, jamic, izboklin ali štrlečih delov.
ZAŠČITA VERTIKALNE HIDROIZOLACIJE
Najučinkovitejša mehanska zaščita hidroizolacije je obloga iz XPS izolacijskih plošč (ki so seveda tudi toplotni izolator); samih ali v kombinaciji z dodano čepasto folijo ali filcem. Pomembna je tudi primerna struktura zasipnega materiala, ki ga je potrebno sproti utrjevati (po plasteh), da ne bi prišlo do kasnejšega posedanja.
DRENAŽA
Drenaža poskrbi, da ob temelju in steni ne zastaja voda, marveč da hitro odteče stran. Drenažno cev obsujemo z grobim materialom, kot je gramoz ali prod, čez pa razgrnemo filc, da v sestavo ne vstopa izprani material iz zemljine.
Ravne strehe, balkoni in terase
KAKO JE S HIDROIZOLACIJO RAVNIH STREH, TERAS IN BAZENOV?
Izdelavo zahtevnih hidroizolacij, kot so ravne strehe, terase ali bazeni je smiselno zaupati izvajalcem z referencami, če že ne najprej poiskati pomoči pri projektantu ali svetovalcu iz stroke. Od tehtne presoje je odvisna izbira primernega sistema vključno z definicijo materialov, pa naj gre za tesnjenje s poliuretanskimi ali polimer-bitumenskimi proizvodi.
KDAJ SE ODLOČIMO ZA RAVNO STREHO?
Kadar se želimo izogniti velikemu volumnu ostrešja in kadar smo omejeni z višino slemena, je ravna streha optimalna rešitev. To velja za stavbe z veliko tlorisno površino (poslovni in industrijski objekti) ali pa za manjše objekte (stanovanjske hiše, garaže, odprti nadstreški) s katerimi ne želimo ali ne smemo pretirano posegati v višino.
Drugi razlog za ravno streho pa je njena uporabnost za različne namene: namestitev naprav (klimati, fotovoltaika, stojalo za perilo), parkiranje vozil, pridobitev športnih površin (košarka, mali nogomet, otroška igrala, bazen), ozelenitev (intenzivna ali ekstenzivna zelena streha) ali ureditev pohodne površine (terasa).
KAKO RAVNA STREHA KLJUBUJE EKSTREMNIM VREMENSKIM POGOJEM?
Pravilno zasnovana in kvalitetno izvedena ravna streha zmore kljubovati ekstremnemu vetru, soncu, vročini, mrazu in padavinam.
Na samem začetku je bistvena arhitekturna zasnova, da imamo npr. na razpolago dovolj višin za vgradnjo vseh potrebnih slojev in za izvedbo zaključkov na sosednje gradbene elemente. V naslednjem koraku, pri izvedbi, pa največ pozornosti zahteva obdelava detajlov (odtoki, preboji, koti, vogali).
KAKŠNA MORA BITI NOSILNA KONSTRUKCIJA RAVNE STREHE?
Nosilna konstrukcija za ravno streho je lahko iz kateregakoli konstrukcijskega materiala (armirani beton, jeklo ali les). Glede na izbrani tip ravne strehe mora biti ustrezno dimenzionirana. Pri ravni strehi z obtežbo pranega prodca skupne debeline 6 cm znaša teža balasta 100 kg/m2. Kadar pri rekonstrukciji stavbe spreminjamo sestavo oz. namembnost ravne strehe, je potrebno preveriti nosilnost konstrukcije.
Ploskovno ogrevanje
PRIMERNI NAČINI ZA OGREVANJE MEDIJA TOPLOTE
Narava talnega ogrevanja je takšna, da zahteva nizko temperaturni način ogrevanja vode. Zanj pridejo v poštev predvsem nizko temperaturni kotli s hranilniki odvečne toplote, primerno pa je tudi ogrevanje s toplotno črpalko in solarnim sistemom.
KAKO REGULIRAMO TOPLOTO PRI TALNEM OGREVANJU?
Za čim bolj optimalen dovod toplote v prostore, je potrebna avtomatizirana oprema, ki uravnava regulacijo talnega ogrevanja. Način regulacije je odvisen od potreb objekta ter načina ogrevanja vode. Poznamo naslednje tipe regulacij:
- stalno temperaturno razlika in spreminjanje pretoka,
- spreminjanje temperaturne razlike z uporabo tri- ali štiripasovnega mešalnega ventila,
- stalni pretok ogrevalne vode in spreminjanje temperaturne razlike.
KAJ JE SAMORAZLIVNI ESTRIH IN ZAKAJ JE PRIMEREN ZA TALNO OGREVANJE?
Tovrstni estrihi so narejeni na osnovi kalcijevih sulfatov. Posebna receptura omogoča lahkim estrihom dobro toplotno prevodnost, majhno lastno težo in majhne debeline. Zaradi enkratnih lastnosti (zadostujejo majhne višine nanosa, visoka tlačna trdnost, dober prevodnik toplote) so še posebej primerni za izdelavo tlakov pri talnem ogrevanju. Za tovrstne estrihe so primerne plošče tipa STIROTERMAL SOLO in STIROTERMAL DUO.
PREDNOSTI SAMORAZLIVNIH ESTRIHOV
Primerni so za talno ogrevanje (zelo dobra toplotna prevodnost in popolno oblivanje talnih cevi), poleg tega pa jih krasi še:
- hitra izvedba,
- majhna debelina talne konstrukcije – visoka tlačna in upogibna trdnost,
- enakomerna kakovost zaradi tovarniškega mešanja,
- racionalno polaganje, posledično je možna visoka zmogljivost polaganja, ker se zahteva le fino niveliranje (ima lastnosti tekočine),
- biološko neoporečnost,
- da se med vezanjem se ne krčijo,
- hitra pripravljenost za nadaljnjo obdelavo.
Tehnične lastnosti samorazlivnih estrihov:
Debelina nanosa nad cevjo | 35 mm (običajni estrihi 45 mm) | |
Zrnavost | 0-4 mm | |
Poraba | 18 kg/m2/cm (običajni estrihi 20 kg/m2/cm) | |
Tlačna trdnost | 20-30 N/mm2 | |
Gostota materiala | 2000 – 2200 kg/m3 | |
Upogibna natezna trdnost | 4-6 N/mm2 | |
Pohodnost | cca 36 ur | |
Možnost ogrevanja | po 7-ih dneh |
VRSTE FRAGMAT-OVIH TALNIH PLOŠČ IN NJIHOV NAMEN UPORABE
Za ogled proizvodov talnega ogrevanja kliknite tu >>
KAKO SE POLAGAJO CEVI?
Izvedba položenih cevi je odvisna od karakteristike ogrevanega prostora. Za najbolj optimalno izvedbo se odloči projektant pri izračunu in dimenzioniranju strojnih inštalacij. V praksi velja tudi normativ, ki predvideva 7 m cevi / m2. Obstaja tudi pravilo, ki določa, da se cevi zgoščuje proti hladnim stenam in najbolj frekventnim površinam v prostoru. Priporoča se cevi z dolgo življenjsko dobo, kot so npr. PE-Xc, ki spadajo v sam vrh – cevi iz zamreženega polietilena.
ZAKAJ NAPELJAVA TALNIH CEVI PO ARMATURNI MREŽI NI PRIMERNA?
DEBELINA ESTRIHA NAD TALNIM OGREVANJEM
- finalna obloga
- mikroarmiran estrih 4 cm nad čepi
- sistemska plošča STIROTERMAL SILENT REFLECT 5,5 cm
- EPS 100, sloj stiroporja med inštalacijami, debelina odvisna od končne višine tlaka
Opozorilo: debeline tlaka določa projektant glede na namembnost površin!
KAJ JE TALNO OGREVANJE?
Razporeditev zračnih plasti po načinu ogrevanja (sliki):
- A – IDEALNA razporeditev zračnih plasti (priporočila zdravstva).
- B – TALNO OGREVANJE, zelo blizu idealni razporeditvi.
- B1 – Radiatorsko, grelno telo na notranji steni (nizka temperatura pri nogah).
- B2 – Radiatorsko, grelno telo na zunanji steni.
- C – Gretje s klimatskimi napravami in kaloriferji (najbolj neprimerno).
KDAJ SE PRIPOROČA TALNO OGREVANJE?
Ker je tovrstno ogrevanje varčnejše od klasičnega, in ker ima veliko ugodnih učinkov na bivanjsko klimo, se ga vgrajuje v večino stanovanjskih novogradenj z ustreznim toplotnim ovojem. Še posebej je primeren za gradnjo nizko energijskih hiš. Ker so grelne cevi skrite v tlaku, se ga poslužujejo tudi v raznih salonih in reprezentančnih prostorih.
KAKŠNA JE RAZLIKA MED TALNIM IN RADIATORSKIM OGREVANJEM?
Pri klasičnem ogrevanju zrak zaradi vročega medija intenzivno kroži, večji del toplote pa se zadržuje v zgornjih plasteh prostora. Kar pomeni, da moramo, za razliko od talnega ogrevanja, v prostor dovajati več toplote, večina te pa se zaradi konvekcije zadržuje pri stropu. Za razliko od radiatorskega ogrevanja, kjer uporabljamo visokotemperaturni medij ogrevanja, gre v primeru talnega ogrevanja za precej varčnejši, nizko temperaturni sistem ogrevanja, ki za delovanje porabi veliko manj energije.
TALNO OGREVANJE IN NJEGOVE PREDNOSTI
Hitra montaža in manjši stroški vgradnje napeljave
Kovine na trgu dosegajo visoke cene, kar vse bolj draži radiatorski način ogrevanja. Pri talnem gretju se topla voda pretaka skozi trpežne plastične cevi.
Zaradi velikega grelnega telesa, ki ga pri talnem ogrevanju predstavljajo celotna tla, se za ogrevanje uporablja nizkotemperaturni način ogrevanja vode.
Tla predstavljajo veliko grelno telo, temperatura tega telesa je veliko manjša kot pri klasičnem načinu ogrevanja. Ker toplota prihaja v obliki radiacije, so temperaturne plasti v prostoru idealno razporejene, tako da je na ta način lahko zraku v prostoru dovedene veliko manj energije.
Na račun manj dovedene toplote v prostor in manjše cirkulacije preprečimo nepotrebno izsuševanje zraka, kar ugodno vpliva na dihala in kožo.
Pri talnem ogrevanju dosežemo večji izkoristek uporabne površine, saj zaradi velike grelne površine tlaka ne potrebujemo zunanjih grelnih teles.
Gibanje zraka je počasnejše, zato je kroženje prahu v prostoru minimalno.
KJE JE TALNO OGREVANJE MANJ PRIMERNO?
Ker ima talno gretje veliko vztrajnost, se težje odziva na hitre temperaturne spremembe. Prostore z velikimi prostorninami, hiše z debelimi zidovi in slabo izolirane objekte s talnim ogrevanjem težje segrejemo na želeno temperaturo. Za takšne objekte je primernejše ogrevanje z visoko temperaturnimi kotli. Pravilno je torej, da odločitev za talno ogrevanje upoštevamo že v prvih fazah gradbenega projektiranja. Še vedno velja pravilo, da se talno ogrevanje vgrajuje v dobro izolirane objekte.
ALI TALNI NAČIN OGREVANJA VARČUJE Z ENERGIJO?
Začetna investicija v talno ogrevanje je v primerjavi z radiatorskim nekoliko višja, ki pa se s časom povrne. Ne smemo pozabiti tudi na ostale prednosti, ki jih nudi talno ogrevanje, vključno z manjšimi, za 15 odstotkov, stroški ogrevanja. Torej je tovrstna investicija, ki poleg ugodnega počutja in vpliva na zdravje nudi tudi varčevanje z energijo, upravičena iz več razlogov.
ALI TALNO OGREVANJE POVZROČA POJAV KRČIH ŽIL?
Talno ogrevanje ne povzroča krčnih žil! Tovrstni način ogrevanja je primeren za vse dobro izolirane objekte. Dovoljena je majhna temperatura tal, ki ne sme presegati 27 °C. Maksimalni mejni toplotni tok tal tako znaša 100 W/m2. Če s takšnimi vrednostmi prostoru ne zagotovimo primerne temperature, je potrebno toploto dovajati prek dodatnih grelnih teles. Nikakor pa ne smemo preseči mejne vrednosti priporočene temperature tal – višje temperature namreč niso priporočljive zaradi zdravstvenih razlogov. Do nezdravih pogojev prihaja zaradi pregrevanja sistema, ki je lahko posledica nezadostne izolacije zunanjih sten, predimenzioniranega kotlovnega sistema in napačne regulacije cevnega sistema.