Tehnična podpora

Kontaktirajte nas in odgovorili bomo na vaša vprašanja.

POTREBUJETE POMOČ STROKOVNJAKA?

PROJEKTANTI/ ARHITEKTI/ APLIKATIVNE REŠITVE

+386 (0)41 544 610 janez.straziscar@fragmat.si

+386 (0)41 223 484 benjamin.krajnc@fragmat.si

 

VAŠA VPRAŠANJA LAHKO POŠLJETE TUDI NA E-MAIL:

tehn.info@fragmat.si

Novice // Kako pravilno sanirati tla po poplavah

Kako pravilno sanirati tla po poplavah

Spoznajte možne izvedbe tlaka ob prenovi poplavljenega objekta

 

Poplave so ena izmed najhujših naravnih nesreč, ki lahko doleti vaš dom. Ko se voda umakne, ostane uničenje – med drugim tudi poškodovana tla, ki potrebujejo temeljito sanacijo. Odstranitev vseh slojev tlaka v pritličju je pogosto nujen korak, a kaj sledi potem? Na srečo imamo na voljo več različnih pristopov k obnovi, odvisno od dejanskega stanja prostora in vaših potreb.

1. primer sanacije: tlak proti terenu brez talnega ogrevanja

 

 

Najpogosteje se pri sanaciji odločimo za odstranitev vseh slojev tlaka do hidroizolacije. Če je hidroizolacija poškodovana, jo obnovimo ali zamenjamo z novim bitumenskim trakom, kot je IZOTEKT T4 PLUS. Če staro hidroizolacijo popolnoma odstranimo, površino premažemo z Ibitolom, še preden nanjo zavarimo nov trak.
Na obnovljeno hidroizolacijo položimo sloj toplotne izolacije FRAGMAT EPS 100, ki zagotavlja ustrezno toplotno zaščito. Čez toplotno izolacijo položimo PE folijo, ki deluje kot dodatna zaščita pred vlago. Nato vgradimo cementni estrih, ki služi kot trdna podlaga za končno talno oblogo.
Po robovih prostora, kjer se estrih stika s stenami, vgradimo robni trak, kot je STIROTRAK ali EPE ROBNI TRAK, da preprečimo širjenje udarnega zvoka in zagotovimo boljšo zvočno izolacijo.
Po končanem postopku je prostor pripravljen za polaganje izbrane talne obloge, bodisi ploščic, laminata, parketa ali katere druge pohodne površine. S to metodo boste zagotovili trajno in kakovostno sanacijo, s katero bo v vašem domu spet prijetno.

 

2. primer sanacije: tlak proti terenu s talnim ogrevanjem

 

Ko imamo na voljo dovolj prostora in višine, je smiselno razmisliti o energetsko učinkovitih rešitvah, kot je izvedba tlaka z vgrajenim talnim ploskovnim ogrevanjem.
Ta metoda vključuje ponovno izvedbo hidroizolacije po celotni površini, čez njo pa položimo toplotno izolacijo FRAGMAT EPS 100. Na mestih, kjer so položene cevi različnih inštalacij, se vgradi lahki beton POLITERM.

Sledi namestitev sistemske plošče STIROTERMAL DUO 11, ki je primerna za vgradnjo pod klasični cementni ali samorazlivni estrih. Širjenje udarnega zvoka preprečimo z uporabo robnega traku STIROTRAK. Na koncu vgradimo še talno oblogo, ki mora biti primerna za sisteme talnega ogrevanja.
S tem sistemom boste zagotovili energetsko učinkovito in trajno sanacijo, ki bo vašemu domu povrnila udobje in toplino.

 

3. primer sanacije: tlak proti terenu s suhomontažno izvedbo talnega ogrevanja

 

Če živite na območju, kjer je tveganje za poplave večje, je ključen izbor rešitev, ki omogočajo hitro in učinkovito sanacijo. Ena takšnih je suhomontažna izvedba tlaka s talnim ogrevanjem, ki omogoča hitro sušenje in minimalne posege.
V tem primeru je smiselno uporabiti suhi estrih, na primer mavčno-vlaknene plošče, položene v dveh slojih, ki se nameščajo na sloj toplotne izolacije FRAGMAT EPS 100. Opcijsko se lahko vmes doda še sistemska plošča za talno gretje, kot je STIROTERMAL DRY, v kombinaciji s sevalno lamelo, ki je posebej zasnovana za suhomontažne gradbene sisteme.
Ta metoda zagotavlja tako hitro sanacijo kot tudi energijsko učinkovito rešitev, ki tudi v najbolj kritičnih razmerah poskrbi, da je vaš dom čim prej primeren za udobno bivanje.

 

 

In še nekaj splošnih nasvetov:
  • Pri vseh predlaganih rešitvah lahko v primeru, ko ni dovolj prostora za klasično EPS toplotno izolacijo, uporabimo grafitno izvedbo plošče FRAGMAT NEO SUPER Za enako toplotno prehodnost konstrukcijskega sklopa bo debelina izolacije tanjša.
  • Glede na potrebno debelino plošče in namen lahko uporabimo tudi druge sistemske plošče STIROTERMAL za talno gretje.
  • Na mestih z inštalacijami (elektro, vodovod ipd.) ali za izravnavo neravnin priporočamo uporaba lahkega betona POLITERM, ki je enostaven za izvedbo in odličen toplotni izolator.
  • Med bitumensko hidroizolacijo in EPS plošče ni treba nameščati folij ali druge zaščite, saj bitumni ne razkrajajo niti kako drugače ne škodujejo polistirenom (EPS, XPS).
  • Pri določenih sistemih izolacij tlaka proti terenu je hidroizolacija lahko vgrajena pod AB ploščo (npr. na podložni beton ali med sloji XPS toplotne izolacije). V takih primerih izvedba dodatne hidroizolacije tal ni potrebna.
    Navedene rešitve so informativnega značaja, za pravilno načrtovanje in uspešno sanacijo po poplavi ter izbiro ustreznih materialov pa so vam v Fragmatu za nasvet na voljo naši strokovnjaki.